Categorie

Istoria Mănăstirii Sihla

Inceputurile de sihastrie la Sihla se pierd departe in istorie, inainte de anul 1200. Prima mentionare scrisa ca la Sihla exista sihastrie dateaza din anul 1326. Schitul Sihla a fost intemeiat in anul 1731. Biserica principala, are hramul Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul.

Biserica a fost ctitorita din lemn in anul 1741 de familia Cantacuzino. Infatisarea actuala dateaza din anul 1813, cand arhimandritul Benedict, staretul Manastirilor Neamt si Secu, o reinoieste.

Biserica din deal, denumita "biserica dintr-un brad", avand hramul "Schimbarea la fata", a fost construita in anul 1763 de catre Ionita Cantacuzino Pascanul in amintirea prietenului sau Ioan Coroi, mort la vanatoare de cerbi la rapa ce ii poarta azi numele.

Pestera Sfintei Teodora de la Sihla se afla intre stanci, nu departe de bisericuta dintr-un brad si chiliile vechi de sub stanca.

In noiembrie 2011 schitul devine manastire cu denumirea Manastirea Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul - Sihla.